|
I presidentvalet för två år sedan besegrades Donald Tusk av Lech Kaczynski, men nu har han fått revansch på Lechs tvillingbroder, premiärministern Jaroslaw Kaczynski. Tusk blir av allt att döma Polens nästa regeringschef.
Den 50-årige historikern Donald Franciszek Tusk föddes i Gdansk av föräldrar med kasjubisk bakgrund. Han är en marknadsliberal och socialkonservativ politiker som år 2001 var med om att grunda Platforma Obywatelska (Medborgarplattformen) och är partiets ledare. Han har tidigare varit verksam i Solidaritet, Liberaldemokratiska partiet och Frihetsunionen.
Tusk är en varm anhängare av marknadsekonomi och en ivrig förespråkare av näringslivet. Hans parti vill bland annat införa platt skatt, begränsa fackföreningarnas inflytande och privatisera mycket av den offentliga sektorn.
Läs Kjell Albin Abrahamsons artikel om kasjuberna >>
|