Man Booker-priset till Tokarczuk


Olga Tokarczuk vid ett besök i Sverige 2015.
Foto: K Dubiel.
Polens stora litterära stjärna Olga Tokarczuk tilldelades på tisdagen the Man Booker International Prize för sin roman Bieguni (Löparna) som kom ut 2008. Hon är den första polska pristagaren någonsin, skriver den polska kultursajten Culture.pl.

Boken väckte berättigad uppmärksamhet redan i Polen och tilldelades Nike-priset det året. Den är ett försök att återge den bristande kontinuitet och brådska som vår moderna värld och vårt liv präglas av, skrev Dorota Tubielewicz Mattsson i sin recension 2009.

Tokarczuk skrev i den polska originalutgåvan att boken försöker vara ”lojal mot den kakofoni och dissonans i vår upplevelse av verkligheten och världen, mot det omöjliga i att göra denna värld entydig, mot dess kaotiska väsen, mot dess sönderfall och dess slutgiltiga återuppståndelse i nya konfigurationer”.

Olga Tokarczuk har fått en lång rad polska och internationella priser för sina böcker – Nikepriset fick hon även för Jakobsböckerna som kom för ett par år sedan, men också Polska Bokhandlarföreningens pris, tidningen Politykas pris, det internationella Vilenica-priset, Władysław Reymonts pris, Kvinnokongressens pris och Stockholms stadsteaters pris, Bologna Ragazzi Award osv. (Culture.pl och wB 22 maj 18)

Dorota Tubielewicz Mattssons recension av Löparna >>