Boka billigaste Polenresan på nätet
Att flyga har numera ofta blivit billigare än att resa med andra kommunikationsmedel till Polen. Många nya lågprisbolag har dykt upp, men det kan vara svårt att hitta alla i prisdjungeln.
Här följer några tips på flygbolag, som tar dig till Polen och som du allra bäst och billigast bokar på nätet. Det tar förstås lite tid att leta och kolla, men det kan verkligen löna sig. Kan du dessutom vara ute i god tid blir det ännu billigare.
Listan gör inte anspråk på att vara fullständig, men är aktuell i skrivande stund. Säkerligen kommer flera möjligheter att dyka upp under vår och sommar – Polen är hett just nu ute i Europa!
Från Stockholm/Arlanda:
www.skyeurope.com som från och med 13 april flyger direkt till Kraków. Flyget går fyra dagar i veckan.
Från Skavsta:
www.wizzair.com flyger direkt till Gdansk, Warszawa och Katowice flera gånger i veckan;
www.ryanair.com som öppnar ny linje till Gdansk efter sommaren;
Från Malmö/Sturup:
www.wizzair.com flyger till Warszawa sex dagar i veckan.
Sas och Lot
Sedan har du ju de reguljära bolagen sas, lot m fl som flyger nästan varje dag från Stockholm och Köpenhamn. Lite dyrare, men med flera avgångar varje dag.
Dessa bolag flyger från Stockholm och Köpenhamn till Warszawa och därefter kan du kombinera med lot inrikesflyg vidare till olika städer i Polen.
Från Köpenhamn har sas direktflyg till flera polska städer, dock inte till Kraków: www.sas.com och www.lot.pl
Och för dig som inte har internetuppkoppling hemma kanske det finns ett internetcafé eller bibliotek, där du hittar din resa till Polen i år.
Karin Maltestam


























Misstankarna delar det polska folket, skriver Jan Axel Stoltz inför årsdagen av Smolenskkatastrofen >>
Katarzyna Suchcickas poesi är väldigt modern i sitt budskap. M. Anna Packalén Parkman har läst den nyutkomna polsk/svenska utgåvan av Dzikie krysztaly. Mysli – Tankar. Vilda kristaller. >>



Smolenski lot



Högt och lågt blandas när Tokarczuk styr sin plog över de dödas ben. Dorota Tubielewicz Mattsson har läst Olga Tokarczuks nya bok >>









Skönt att det inte bara är jag ... sade besökarna när Andrzej Olkiewicz släppte sin bok Konsten att vara invandrare på polska.
Gunnel Arbin berättar om mordet på fader Popieluszko och om vad som krävs för att bli helgon. 
Spännande som en thriller skriver Gunilla Lindberg i sin anmälan av Peter Johnssons nya bok Stalins mord i Katyn och dess historiska efterspel 1940–2010.
Ewa Teodoro- wicz- Hellman berättar om 400 år gamla unika polska texter som legat begravda på Skokloster. Nu har de tagits fram i ljuset.
En lysande bok, skriver Jan Axel Stoltz om historikern Samuel D. Kassows bok Vem ska skriva vår historia?
Wieslaw Jeloneks bok Till min älskade Rasmus kommer ut idag och anmäls här
Deras korre- spondens har blivit till lektioner i medmänsk- lighet, värdighet och behovet av humor, skriver Bo Bergman i sin anmälan av Kjell Albin Abrahamsons nya bok Så länge du lever.

Hotel Galicja Få har i fiktionens form med sådan inlevelse kunnat gestalta Förintelsen som Erkelius i detta mästerverk med en underbar språk-behandling, skriver Bo Bergman i sin anmälan.
Manipu- lationer i gettot
Aborter är en kontro- versiell fråga i Polen, och medlem- marna i en familj har helt olika uppfattning i abortfrågan. Läs hela recensionen av Karin Alfredssons nya bok Klockan 21.37.
Vad fick kommu- nismen på fall? Peter Kadhammar har intervjuat några av dem som kom att symbolisera kommunismens fall i Polen och Europa.
- Jag gick in i boken som polska och kom ut som judinna! Joanna Olczak-Ronikier, författare till den uppmärksammade boken I minnets trädgård har besökt Lund
Slaget vid Warszawa 1656 - och 2008 - Stanislaw Godula visar bilder från en historisk rekonstruktion sommaren 2008
Svensk pop invaderar Polen - en ny och trevligare form av szwedzki potop, skriver Emilia Mattsson
Kultur- chocken som övergick i livslång förälskelse Gunnel Arbin berättar om sitt möte med Polen i mitten av 1960-talet, december 2008
I höst-
Chromys skulpturpark utanför Kraków