
Ur dokumentären Z kamerą wśród polskich neonazistów (Med kameran bland polska nynazister).
Skärmdump från TVN.
Det amerikansk-polska samarbetet i säkerhets- och försvarsfrågor är mycket gott. Det försäkrar försvarsminister Mariusz Błaszczak i en kommentar till det kritiska brev som USAs ambassadör i Polen, Georgette Mosbacher, skickat till regeringen.
Snart får vi ett Fort Trump i Polen, en utmaning som kommer att avskräcka en eventuell angripare, säger Błaszczak till statliga TVP.
Det där brevet beror nog på att fru Mosbacher egentligen är affärskvinna och nu debuterar som diplomat. Det handlar om ett rent missförstånd.
I brevet kritiserar Mosbacher gripandet av en polsk journalist som gjort en tv-dokumentär om nynazister som firat Hitlers födelsedag iförda naziuniformer. Journalisten, som infiltrerat den nazistiska organisationen DiM, Duma I Nowoczesność (Stolthet och modernitet), ses göra Hitlerhälsning tillsammans med övriga deltagare och har därför gripits av säkerhetspolisen som misstänker olaglig propaganda för nazismen.
Det är förvånande att offentliga personer angriper journalister som följer sin uppgift som oberoende granskande medium i den livfulla polska demokratin, skrev Mosbacher. Det är förbryllande att regeringsmedlemmar nu tycks mest intresserade av att misstänkliggöra journalisternas motiv och försöker förknippa TVN med extremism.
TVN ägs av ett amerikanskt bolag, och Mosbacher påpekade att den amerikanska kongressen tar mycket allvarligt på pressfriheten.
Krystyna Pawłowicz, vald ledamot i sejmen för regeringspartiet Lag och Rättvisa (PiS), anklagade uppbragt på twitter ambassadören för att stödja TVNs antipolska aktiviteter som syftar till att kullkasta Polens lagliga myndigheter.
Som ledamot av det polska parlamentet kräver jag respekt för den polska nationen, staten och dess demokratiskt valda myndigheter, skrev Pawłowicz.
Även regeringens talesperson Joanna Kopcińska gick ut med en kommentar där hon försäkrade att den polska mediebranschen är pluralistisk och återspeglar hela spektret av åsikter.
En pikant detalj är att ambassadören lyckats stava både premiärminister Mateusz Morawieckis och inrikesminister Joachim Brudzińskis namn fel. (Onet.pl, Polskie Radio och wB nov 18)